یکشنبه، 2 آبان 1400 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 
 
 r Skip Navigation Links
اطلاعیه ها
اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
جستجو
کتابخانه مرکزی
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
انتشارات
سامانه نشريات
گزارش عملکرد دانشگاه
میز خدمت
بیانیه حریم خصوصی
ارتباط با مسئولین
لینک های مفید
l 
 

Skip Navigation Links
صفحه نخست
مدیریتExpand مدیریت
دانشکده هاExpand دانشکده ها
اداراتExpand ادارات
مراکز پژوهشیExpand مراکز پژوهشی
کتابخانه مرکزی
نهاد نمایندگی رهبری
اطلاعیه هاExpand اطلاعیه ها
اخبارExpand اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
     
رییس دانشگاه صنعتی سهند خبر داد: رتبه سوم دانشگاه سهند در زمینه اختراعات

 تاريخ: 20/12/99

رییس دانشگاه صنعتی سهند خبر داد:رتبه سوم دانشگاه سهند در زمینه اختراعات


رییس دانشگاه صنعتی سهند از رتبه سوم دانشگاه صنعتی سهند در حوزه ثبت اختراعات توسط اساتید، اعضای هیئت علمی و دانشجویان خبر داد و گفت: همکاران ما در کنار اجرای طرح‌های تحقیقاتی به دیگر جنبه‌های مختلف پژوهش توجه کرده‌اند؛ در مورد پایان نامه‌ها هم تلاش‌مان بر این است که پایان نامه‌ها را به سمت کاربردی شدن سوق دهیم و دانشگاه ما رتبه پنجم را در این حوزه به خود اختصاص داده است.

دکتراحمدرضا مصطفی قره‌باغی در بازدید مدیرعامل شرکت فلات قاره از دانشگاه صنعتی سهند با اشاره به وجود ۱۷ رشته در مقطع کارشناسی به صورت حضوری و چهار رشته مجازی در مقطع کارشناسی، اظهار کرد: آموزش الکترونیک در دانشگاه صنعتی سهند از سال ۸۶ آغاز شده و دانشکده آموزش‌های الکترونیک هم به همین منظور در دانشگاه ایجاد شده است. 

وی، تعداد رشته‌های موجود در مقطع دکتری دانشگاه صنعتی سهند را ۴۸ رشته و مقطع کارشناسی ارشد را ۴۹ رشته، عنوان کرد و از تحصیل ۵۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل ۴۰ درصد از جمعیت دانشجویی در این دانشگاه خبر داد.

وی، تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند را ۱۹۰ نفر عمدتا با مرتبه‌ی علمی دانشیاری و استاد تمامی اعلام کرد و افزود: ‌این آمار ناشی از توجه خاص به پژوهش و وجود دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سهند، دکتر قره‌باغی با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه‌ی پژوهش و عمل به ماموریت‌های دانشگاه‌های نسل دوم، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی سهند از همان ابتدا در کنار انجام وظایف علمی به عنوان دانشگاه نسل اول، اقدامات پژوهش‌های کاربردی زیادی را برای عمل به رسالتش انجام داده است.

وی از فعالیت پژوهشکده نفت و گاز و پژوهشکده مواد پلیمری در دانشگاه صعنتی سهند، خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از ۵۰ طرح در دست اجرا داریم، تعدادی از طرح‌های ملی و کلان نفتی هم با حضور دانشگاه صنعتی سهند در دست اجرا است.

وی از انجام و یا در حال انجام بودن بیش از ۴۰۰ طرح تحقیقاتی در این دانشگاه، خبر داد و گفت: انجام طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این دانشگاه صرفا وابسته به بودجه دولتی نبوده و برای اولین بار به ایجاد مراکز تحقیقاتی تقاضا محور و نوع دوم بر اساس اخذ طرح‌های تحقیقاتی و اخذ اعتبار از خارج از دانشگاه، توجه شد.

وی با بیان اینکه ارتباط دانشگاه صنعتی سهند با بخش صنعت ارتباطی خودجوش بوده است، اظهار کرد: مرکز آنتروپومتری پای ایرانیان با توجه به مشهور بودن صنعت کفش در تبریز به عنوان طرح مزیت استانی در دانشگاه سهند ایجاد و به منظور استانداردسازی قالب کفش و ایجاد الگوی متناسب با پای اقوام ایرانی مختلف، ایجاد شد.

رئیس دانشگاه صنعتی سهند با تشریح موفقیت‌های این دانشگاه در طول سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی‌ سهند توانسته است رتبه هشتم کشوری را از محل نسبت مبلغ قراردهای ارتباط با صنعت نسبت به بودجه عمومی در سال ۹۸ کسب کند؛ دانشگاه صنعتی سهند موفق به کسب رتبه پنجم کشوری از لحاظ تعداد طرح‌های تحقیقاتی نسبت به اعضای هیات علمی شده است.

وی متذکر شد: مرکز رشد و فناوری دانشگاه صنعتی سهند از ۱۵ سال در راستای تبدیل علم به ثروت ایجاد شده و ۴۲ شرکت فناور و دانش بنیان در این مرکز مشغول به فعالیت هستند، عملکرد این شرکت‌ها بسیار خوب بوده و حتی بخشی از محصولاتشان به کشورهای چین و ترکیه صادره شده است.

وی با اشاره به شرایط کرونایی، ضرورت آموزش‌های الکترونیک و فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال و همچنین تخصصی شدن پارک‌های علم و فناوری، اظهار کرد: اولین سایرپارک کشور به همین منظور با مشارکت بخش خصوصی در دانشگاه صنعتی سهند ایجاد شد.

دکترمصطفی قره‌باغی متذکر شد: تلاش می‌کنیم در کنار اینکه به وظایف آموزشی و پژوهشی خودمان عمل می‌کنیم، به وظایفمان در حوزه فناوری هم عمل کنیم، مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی سهند با ۲۰ ‌تیم نوآور به همین منظور شکل گرفته و در آن دانشجویان تشویق می‌شوند تا ایده‌هایشان را به محصول تبدیل کنند.

وی بر ضرورت آموزش کارآفرینی در کنار تربیت دانشجو و آموزش‌های عادی، تاکید کرد و از برگزاری استارتاپ‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای آموزش کارآفرینی در مرکز نوآوری این دانشگاه، خبر داد.

وی با اشاره به چاپ سالانه بیش از ۴۲۰ مقاله تسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند در نشریات ISI، نسبت مقالات این دانشگاه به تعداد اعضای هیات علمی را ۲.۶ و مقالات را بسیار تاثیرگذار، عنوان کرد.

رییس دانشگاه صنعتی سهند در ادامه سخنانش به تجهیزات و آزمایشگاه‌های موجود در دانشگاه صنعتی سهند اشاره کرده و ورود این دانشگاه به حوزه چاپ کتاب به ویژه در حوزه بین‌المللی و انعقاد قرارداد بین دانشگاه صنعتی سهند با وزارتخانه‌های مختلف و حتی دانشگاه‌های بین‌المللی، خبر داد.

 وی در بخش پایانی سخنانش از جایگاه هفتم دانشگاه صنعتی سهند در بین دانشگاه‌های صنعتی ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: رتبه این دانشگاه در طول سال‌های گذشته ارتقاء پیدا کرده و در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نیز در برخی رشته‌ها مانند متالوژی، مهندسی شیمی و انرژی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است
 ضمائم
  (61 KB)

 امکانات
     

 
درج در سايت توسط : روابط عمومی
       

دانشگاه صنعتی سهند
شهر جدید سهند
پردیس دانشگاه صنعتی سهند

تاریخ آخرین بروز رسانی  روز چهار شنبه  1400/08/01

 
راهنمای تلفن | پست الکترونیک | آلبوم تصاویر | الف تا ی | نقشه سایت | تماس با ما
طراحی و نگهداری: مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی سهند
کلیه حقوق نشر محفوظ است